Vavdi, Rajkot, Gujarat
GST No. 24ACBFA6710E1Z0
Call 07942872655 68% Response Rate
Send Enquiry
| Usage/Application | Industrial |
| Phase Of Motor | Single Phase |
| Material | Metal |
| Vehicle Type | Two Wheeler |
| Motor Voltage | 220V |
| Power | 2HP |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
| No. of Teeth | up to 10 teeth |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Vehicle Type | Heavy Vehicle |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Material | Stainless Steel |
| Length(meter) | 3 m |
| Shape | Round |
| Diameter | 30 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shaft Type | Solid |
| Manufacturing Process | Machined |
We “Amitraj Tradelink Llp” are Manufacturer, Wholesaler, Supplier, Exporter of an Cnc Job Work , Hex Nipple , Cold Forged Parts, Forging Parts, Tractor Parts, Tool Steel , Ci Castin
g etc.
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Treatment | Polished |
| Color | Silver |
| Minimum Length | 5inch |
| Surface Finish | Polished |
View Complete details
| Compatible Brand | Fiat |
| Material | SS |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Amit Tradelink |
| Color | Silver |
View Complete details
| Module | 10 |
| No. of Starts | 2 |
| Material | Stainless Steel |
| Shaft Diameter | 45 mm |
| Lead Angle | 15° |
| Hardness | 58–62 HRC |
| Surface Treatment | Chrome Plated |
| Shape | Round |
| Diameter | 5mm |
| Color | Silver |
| Frequency | 60 Hz |
View Complete details
| Diameter | 5mm -20mm |
| Single Piece Length | 3 meter- 6meter |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Material Grade | 304L |
| Delivery Period | Immediately |
View Complete details
| Steel Grade | SS431 |
| Shaft Diameter | 50 mm |
| Shaft Length | 6000 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Shaft Type | Keyed |
| Corrosion Resistance | Marine Grade |
| Size | 10 mm |
| Brand | Amit Tradelink |
| Surface Finish | Ground |
| I Deal In | New Only |
| Tolerance Class | h7 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Surface Treatment | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
| Vehicle Type | Heavy Vehicle |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Inner Diameter | 7 mm |
| Bolt Size | 1inch |
| Number of Teeth | 2 |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Metal Coated |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Shaft Diameter | 16 mm |
| Shaft Length | 14 Inch |
| Material | Metal |
| Color | Customized |
| End Type | Keyway End |
| Surface Finish | Chrome Plated |
| Hardness | Induction Hardened |
| Length | Customized |
| Shape | Customized |
| Voltage | Customized |
View Complete details