Vavdi, Rajkot, Gujarat
GST No. 24ACBFA6710E1Z0
Call 07942872655 68% Response Rate
Send Enquiry
| Part Type | Gear Blank |
| Steel Grade | Carbon Steel |
| Part Weight | 2 kg |
| Forging Process | Hot Forged |
| Heat Treatment | Normalized |
| Machining Status | Rough Machined |
| Industry | Cement |
| Surface Finish | Shot Blasted |
| Testing | Impact |
View Complete details
| Material | Mild Steel |
View Complete details
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Size | 2mm-12mm |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Size | 1-5 inch |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Size | 2mm-12mm |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Size | 2mm-12mm |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | Wall |
| Type | Farm Cultivator |
| Brand | Amit Trade |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Material | Mild Steel (MS) |
| I Deal In | New Only |
| Coating Thickness | 0.5mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details